مکعب روبیک (جورچین)

قیمت قبلی کالا : ۷,۸۰۰تومان

قیمت کالا : ۵,۵۰۰تومان

مقدار تغییر قیمت: ۲,۳۰۰تومان (30%)

موجود در انبار: ۲۵۰۰


(تعداد رای: 45)

مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال 1353 (1974 ميلادي) توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری مجارستانی به‌نام «ارنو روبیک» ابداع شد.

مکعب روبیک سه مدل دارد:

 

- روبیک جیبی
مكعب 2×2×2

 

- انتقام روبیک
مكعب 3×3×3

 

- روبیک پروفسورها
مكعب 5×5×5


 

مدلِ مکعب روبیک 3×3×3، به‌طور معمول به‌عنوان «مکعب روبیک» شناخته شده است. در این مکعب روی هر وجه ، 9 مربع واحد وجود دارد که کلاٌ می‌شود 54 مربع واحد که روی تمام وجه‌های مکعب بزرگ (مکعب 3×3×3) قرار دارند و در واقع این مکعب 3×3×3 از 27 مکعب واحد (یعنی 27 مکعب 1*1*1) ساخته شده است.

 

به‌طور معمول وجوه این مکعب‌های 1*1*1 با 6 رنگ ثابت پوشیده شده‌اند که هریک از این 6 رنگ به یکی از وجوه آن چسبیده‌اند و همان‌طو که گفتیم هر وجه مکعب اصلی ما (مکعب 3×3×3) از 9 تا مربع واحد تشکیل شده که هرکدام از آن‌ها یکی از وجوه این مکعب‌های واحد ما هستند که 6 رنگ یاد شده را دارند؛ بنابراین هر سطح مکعب روبیک ما از 9 مربع رنگی - به‌گونه‌ای که شرح داده شد - تشکیل شده است!

 

 

 
 

 

http://www.nyazmarket.com/images/other/robic2.gif
http://www.nyazmarket.com/images/other/robic1.jpg
     نمونه‌هایی از مکعب روبیک 3×3×3 حل نشده!

 

 

 

این مکعب را زمانی یک مکعب روبیک حل شده می‌نامیم که تمام وجوه مکعب 3×3×3 ما تک‌رنگ شوند یعنی 6 وجه مکعب 3×3×3، هر یک دارای يك‌رنگ باشند. به‌عبارت دیگر وقتی 9 مربع واحد برای هر سطح از مکعب ما به یک رنگ شوند، می‌گوییم مکعب روبیک ما حل شده است!

 

حل مکعب روبیک با کم‌ترین حرکت‌ها و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، موضوع مسابقه‌ای است که به‌طور سالایانه در جهان با همین نام برگزار می‌شود. مکعب روبیک در دهه‌ي هشتاد میلادی به یك بازی بین‌المللی تبدیل شد و پس از ۲۵ سال هم‌چنان علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب می‌کند.

در آخرین دوره‌ی این مسابقه‌ها، یک نوجوان ژاپنی برنده‌
 شد. این نوجوان روز دوشنبه 17 مهر 1386 (۸ اکتبر 2007 ميلادي) در مدت كم‌تر از ۱۳ ثانیه معمای مکعب روبیک را در این مسابقه‌ي بین‌المللی در بوداپست پایتخت مجارستان حل کرد. با برگزاری این دوره، مسابقه‌هاي جهانی مکعب روبیک ۲۵ ساله شد.

 

رکورد جهانی حل معمای مکعب روبیک در ارديبهشت 1386 (مه 2007 ميلادي) شکسته شد. «تیبو ژاكینو» فرانسوی توانست در مدت 86/9 ثانیه معمای مکعب روبیک را حل کند.

 

 

 

 

http://www.nyazmarket.com/images/other/robic3.gif

نمونه‌هایی از  مکعب روبیک 3×3×3 حل شده

 

 

آیا در رابطه با مکعب روبیک (جورچین) سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.
به این محصول امتیاز دهید